Kuidas avaldada tänu, kui sul pole jagada teenetemärke?

Oled vahel mõelnud, et keegi sinu lähedastest – treener, kehalise kasvatuse õpetaja, kaassportlane, meeskonna kaaslane – on sinu ellu nii palju panustanud ja soovid teda tänada, kuid see mõte iseenesest tundub veidi kunstlik? Millal on hea hetk tänada? Ja veel olulisem: mida siis öelda, kui tänamiseks sobilik moment saabub?

USAs Californias asuv uurimiskeskus Greater Good Science Centre on uurinud inimeste heaolu ja sealjuures ka tänulikkust ning annab kolm soovitust, mille peale mõelda, kui kellelegi rikkalikku tänu (inglise keeles „rich“ thanks) öelda.

  1. Rikkalik tänu rõhutab kavatsusi. Tänamisel saab kõigepealt esile tuua, et olulise inimese heatahtlikku soovi on märgatud. Näiteks: „Ma hindan seda, et oled püüdnud mind igati võistlustel toetada – tuua mu lemmikšokolaadi, anda mulle keskendumisaega, kui seda vajan, ja julgustada.“
  2. Rikkalik tänu hindab pingutusi. Tänades saab tähele panna ka teise inimese pingutust, mis alati ei ole iseenesestmõistetav. Näiteks: „Ma tean, et alati pole olnud lihtne käia minuga kõikidel võistlustel kaasas“ või „Ma mõistan, et oled pidanud vahel valima oma sportlaste ja pereelu vahel.“
  3. Rikkalik tänu kirjeldab saadavat kasu. Ja lõpuks võib anda teada, millist mõju olulise inimese kavatsused ja pingutused on avaldanud. Nii võib oma tänu kokku võtta: „Ma olen igal võistlusel tundnud nii suurt toetust sinult ja see on mulle nii palju andnud“.

Seega ei pea alati andma diplomit või teenetemärki, vaid võib täpsemalt läbi mõelda, mis põhjustel kellelegi tänulik ollakse, ning võimalik, et selline sügav tänuavaldus puudutab lähedast inimest isegi rohkem.

Related

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *